در حال بارگذاری ...
 • احمدزاده:

  عینکی که ما به شما می‌دهیم را به چشم بزنید

  مصاحبه با محمد رضا احمد زاده کارگردان نمایش «پلکان»

  نحوه شک گیری این ایده اجرایی از نمایشنامه پلکان اکبر رادی را تویح دهید؟

   

  ایده اجرایی که شامل چند بخش اصلی ست. بازی بدون استفاده از آکسسوار؛ این نوع بازی‌ها و طراحی‌ها و همچنین نداشتن دکوری که نشان از فضای آشنای همیشگی پلکان داشته باشند از تاکیدی می‌آید که در متن وجود دارد. تاکید بر خطرناک بودن دوری درختها از ریشه هایشان. انسان‌هایی که تعلق به جایی ندارند و بی ریشه اند. بخش دیگر که مربوط به طراحی برخی حرکت ها و فیکس شدن هاست ریشه در مفهوم عکس گرفتن دارد. انگار بازیگران در هر صحنه می‌آیند تا در کنار هم یک قاب عکس تشکیل دهند. مانند عکس هایی که خود رادی در مقدمه از آن یاد می‌کند.

   

  یکی از شاخصه‌های اصلی اجرا استفاده از ماسک برای بازیگران بود این مساله از کجا نشات گرفته می‌شود؟

   

  میمیک افراد در عکس در یک لحظه ثبت می‌شود. در این اجرا هم کاراکترهایی که از عکس‌هایشان جدا می‌شوند و با میمیک ثابتی روی صحنه حضور می‌یابند. جدای این مورد ماسک به عمومیت طراحی‌های مینیمال که نزدیکتر به سلیقه خودم هست، در این اجرا تاکید بیشتری می‌کند. شما در این اجرا همه چیز را، حتی حرکت‌ها را کمینه گرایانه می‌بینید، بنابراین برداشته شدن تاکید از بازی های ریز با میمیک و تمرکز بیشتر بر بدن و بیان هم از ویژگی هایی‌ست که می‌تواند مهم به شمار بیاید.

   

  تفاوت پلکان رادی و پلکان احمد زاده در چیست؟

   

  تفاوت اجرای احمدزاده با متن زنده یاد اکبر رادی، چیزی شبیه این است که پای تماشای نمایشنامه‌ی اکبر رادی بنشینید و عینکی که ما به شما می‌دهیم را به چشم بزنید. عینکی که خطوط اصلی را پررنگ تر نشان میدهد و به جزییاتش کمتر می‌پردازد، از بازیگر به عنوان رابط اصلی با بیننده استفاده می‌کند و نه فضا، انگار با این عینک قرار است واکنشی از حضور ناگهانی تعدادی انسان در موقعیت های پلکان اکبر رادی ببینیم. در این اجرا از پلکان شاید بتوان گفت بیننده نمایشی از زندگی و تغییرات و تاثیرپذیری های بلبل را می‌بیند یعنی بلبل بعنوان محوریت مطرح می‌شود و در عین حال از تاثیر رفتارهای جامعه چشم پوشی نمی‌شود.

   

   

  نقاط ضعف و قوت جشنواره بیست ونهم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

   

  قطعا از نقاط قوت این جشنواره، حضور گروههای جوان و پر انرژی حاضر در جشنواره بود و همچنین دلسوزی و پیگیری مسئولین اجرایی که هر طور شده جشنواره آبرومندی را شروع کرده و به پایان رساندند. اما به نظر می‌رسد وقت آن باشد که با برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری در سطح مدیریتی روبرو باشیم. برنامه‌ریزی‌هایی که نشان از اهمیت ویژه تئاتر در ساختار مدیریتی‌مان داشته باشد. نه این گونه که صرف داشتن جشنواره برایمان کافی باشد. برای داشتن جشنواره خوب لازم است که ابتدا در طول سال از گروهها برای اجراهایی خوب حمایت شود و نه این طور که یک ماه مانده به جشنواره اجراهایی انجام شود تا شاید به جشنواره برسند و شاید نه و بعد هم چند روز مانده به شروع جشنواره تکلیف خیلی چیزها معلوم نباشد. به نظر می‌رسد باید کارگروه تقریبا ثابتی در طول سال به جشنواره استانی بپردازند. به هرحال به شخصه از تمام تلاشهایی که گروه اجرایی جشنواره علی‌الخصوص اعضای انجمن هنرهای نمایشی، دلسوزانه با وجود محدودیت ها انجام دادند ممنونم.

   

   

  وضعیت فعلی تاتر استان را چگونه می‌بینید و چه صحبتی با همکاران تئاتری خود دارید؟

   

  تئاتر امروز گیلان نیاز به خون تازه‌ای دارد که در صورت تلاش بی وقفه گروههای جوان در تجربه و دانش اندوزی و حمایت و دلسوزی و همراهی بزرگترها و باتجربه‌ترها می‌تواند به شتاب در رگ‌هایش جاری شود. اگر ذهن افراد آماده پذیرش این موارد باشد، امکانات فیزیکی به اندازه باشد، آموزش صحیح صورت بگیرد و همه اینها نشان می‌دهد که تئاتر باید در سطح مدیریتی دغدغه و نیاز محسوب شود.

   

   

  گفت‌و‌گو از محمد پورجعفری

   
  مطالب مرتبط

  «الیور تویست» به صحنه می‌آید

  «الیور تویست» به صحنه می‌آید

  تئاتر الیور تویست به نویسندگی و کارگردانی محمد پورجعفری و تهیه کنندگی دکتر حامد پورشعبان شاعر و پژوهشگر فرهنگی گیلان، بر اساس رمان جاودانه چارلز دیکنز در رشت روی صحنه می‌رود.

  |

  به کارگردانی محمد پورجعفری

«بهتر است دهانمان را ببندیم» به صحنه رفت
  به کارگردانی محمد پورجعفری

  «بهتر است دهانمان را ببندیم» به صحنه رفت

  به گزارش تئاتر گیلان، «بهتر است دهانمان را ببندیم» اولین اثر نمایشی رها فتاحی می‌باشد که پیش ‌ازاین داستان‌های متعددی نوشته و چاپ کرده بود. مریم یکتافرد، سوگند بشاش، بهنام گلرنگ و سارنگ ...

  |

  با اجرای اثری از زنده‌یاد اکبر رادی ؛

«خانمچه و مهتابی» به صحنه رفت
  با اجرای اثری از زنده‌یاد اکبر رادی ؛

  «خانمچه و مهتابی» به صحنه رفت

  به گزارش تئاتر گیلان، محمد پورجعفری نویسنده و کارگردان مطرح گیلانی و سرپرست گروه تئاتر چیستا، با همکاری آموزشگاه سینمایی پروین، «خانمچه و مهتابی» اثری از زنده یاد رادی را به صحنه برد.  

  |

  حضور گیلان با «پلکان» و«روایت یک مرگ در خانه.وا.ده» در سی‌و‌ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

  حضور گیلان با «پلکان» و«روایت یک مرگ در خانه.وا.ده» در سی‌و‌ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

  به گزارش تئاتر گیلان، هیئت انتخاب آثار برگزیده جشنواره‌های استانی جشنواره تئاتر فجر، شامل سیامک احصایی، رضا گوران، نیما حسندخت، غلامرضا یاری و الهام کردا نتایج نهایی این بخش را اعلام کردند.

  |

  وضعیت این روزها سرگرمی می‌طلبد یا اندیشه به ریشه مشکلات

  وضعیت این روزها سرگرمی می‌طلبد یا اندیشه به ریشه مشکلات

  محمد پورجعفری، کارگردان و مدرس تئاتر؛ شرایط امروز جامعه ما قرابتی نزدیک به دوره شکل‌گیری متون ابزورد در غرب دارد. همیشه بین جامعه‌ی آرمانی و جامعه‌ی واقعی فاصله وجود دارد. جامعه تلاش می‌کند که از ...

  |

  درخت تو گر بار دانش بگیرد!

  درخت تو گر بار دانش بگیرد!

  نقد ژورنالیستی نمایش «پلکان» نویسنده: «اکبر رادی»، کارگردان: «محمدرضا احمدزاده» - بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان گیلان

  |

  با پایان جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره

گیلان با «بینایی» در جشنواره‌ی سراسری تئاتر سوره درخشید
  با پایان جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره

  گیلان با «بینایی» در جشنواره‌ی سراسری تئاتر سوره درخشید

  آیین اختتامیه جشنواره منطقه‌ای تئاتر سوره با حضور مسئولین استانی و کشوری و هنرمندان این عرصه هنری در کرمانشاه برگزار و از برگزیدگان آن با اهدای جوایز تقدیر به عمل آمد.

  |

  هیات رئیسه انجمن هنرهای نمایشی گیلان انتخاب شدند

  هیات رئیسه انجمن هنرهای نمایشی گیلان انتخاب شدند

  به گزارش تئاتر گیلان، چهارشنبه ۴ اسفند با برگزاری انتخابات انجمن نمایش گیلان ۵ عضو هیات رئیسه انجمن نمایش گیلان از سوی اعضای گروه‌های نمایش انتخاب شدند. در انتخابات امروز که آقایان مستخدمی و ایرجی ...

  |

  نظرات کاربران